Wybór samochodu

Potrzeba posiadania własnego samochodu jest szczególnie istotna dla Ukraińców w związku z rosyjską inwazją. Przy braku innego rodzaju komunikacji jedyną możliwością ewakuacji z niebezpiecznego miejsca jest własny samochód. Samochód ułatwia również podróżowanie między Ukrainą a Polską.

Używane samochody, które można kupić w Polsce, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród obcokrajowców, zwłaszcza Ukraińców.

Możliwości zakupu samochodu:

– zakup samochodu sprowadzonego z innego kraju. Polski rynek samochodów używanych jest najbardziej nasycony samochodami z Niemiec, Francji i Belgii.

– zakup samochodu używanego krajowego (zarejestrowanego po raz pierwszy w Polsce).

– zakup samochodu z komisu.

W każdym razie kupując używany samochód, zawsze istnieje ryzyko, że samochód będzie wadliwy, który nie potrwa długo i będzie wymagał częstych napraw.

Samochód najlepiej kupować od pierwszego właściciela. W przypadku zakupu samochodu od dealera lub pośrednika, ważne jest, by zapewnić sobie możliwość spokojnego zbadania samochodu, wyczucia go w ruchu i podjęcia decyzji.

W Polsce jest wiele serwisów do sprzedaży samochodów, gdzie pojawiają się ogłoszenia od osób prywatnych, a na innych jest oferta „auto pod klucz”, kiedy to pośrednicy przywiozą samochód do domu za dodatkową opłatą.

Zakup samochodu używanego od dealera

Salon samochodów używanych jest bardzo podobny do salonu samochodowego, w którym można obejrzeć i kupić używany samochód. Liczba samochodów w takich sklepach waha się od kilkudziesięciu do kilkuset.

Zaletą jest to, że na miejscu można zobaczyć różne modele samochodów, a zakup dokonywany jest u profesjonalisty, który jest w pełni odpowiedzialny za sprzedawany towar. Z drugiej strony wadą jest brak możliwości poznania właściciela auta.

Wybierając samochód należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przebieg, stan techniczny, ostatnie naprawy i wymianę części lub płynów, historię wypadków, szpachlówkę, korozję itp.

Niezbędne dokumenty przy zakupie samochodu:

Przy zakupie samochodu pomiędzy stronami zostaje zawarta umowa kupna-sprzedaży samochodu.

Sprzedający dostarcza komplet dokumentów do samochodu, w szczególności dotyczących importu samochodu do Polski, jeśli samochód był kiedyś używany za granicą, a także faktury za wszelkie naprawy, przeglądy itp. Są to w szczególności:

 1. Karta pojazdu (dokument zawierający wszystkie niezbędne informacje o samochodzie).
 2. Dowód rejestracyjny (potwierdzenie rejestracji samochodu).
 3. Polisa ubezpieczeniowa (jeśli jest aktualna). Nowy właściciel sam decyduje, które towarzystwo ubezpieczeniowe udzieli ubezpieczenia po zakupie samochodu.
 4. Kluczyki do samochodu (zwykle 2 komplety).

Kupujący cudzoziemiec przedstawia paszport lub zezwolenie na pobyt (karta pobytu) oraz numer PESEL.

Umowa określa wszystkie szczegóły stron, miejsca rejestracji, informacje o samochodzie.

W umowie sprzedaży samochodu zaleca się zawarcie następujących postanowień:

 1. klauzula o zapoznaniu się kupującego ze stanem technicznym samochodu;
 2. oświadczenie, że w momencie sprzedaży samochód spełnia warunki techniczne dopuszczenia do ruchu;
 3. oświadczenie sprzedającego, że jest on jedynym właścicielem i ma prawo rozporządzać zakupionym samochodem.

Od momentu podpisania umowy sprzedaży samochodu należy w ciągu 30 dni zarejestrować go w urzędzie gminy w miejscu zamieszkania nowego właściciela.

Opodatkowanie zakupu samochodu

Niezwykle istotna jest kwestia opodatkowania zakupu samochodu. W niektórych przypadkach to cudzoziemcy są zobowiązani do zapłaty podatku od zakupu samochodu.

Co to jest podatek od zakupu samochodu? W jakich przypadkach należy go zapłacić? Kto jest zwolniony z płacenia podatku? Jaka jest odpowiedzialność za niezapłacenie takiego podatku?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (РСС) – to rodzaj podatku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który płaci się z tytułu niektórych umów sprzedaży, pożyczki i darowizny, w tym z umów zakupu samochodów.

 

Na obowiązek podatkowy wpływają następujące czynniki:

 1. jaki samochód kupujemy – nowy czy używany?
 2. od kogo kupujemy – osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej czy osoba prowadząca działalność gospodarczą?
 3. jaki jest koszt auta?
 4. kupujemy samochód na terenie RP czy poza nim?

Obowiązek podatkowy ma miejsce wówczas, gdy:

 1. Kupujemy używany samochód.
 2. Kupujemy używany samochód od osoby, która nie jest płatnikiem VAT (nie prowadzi działalności gospodarczej).
 3. Koszt auta wynosi ponad 1000 zł.
 4. Zakupu dokonano na terenie RP.
 5. Zakupu samochodu dokonuje cudzoziemiec, ale na terenie RP.

Przypadki zwolnienia z podatku:

 1. Zwolnienie z podatku ma miejsce, gdy kupujemy nowy samochód w salonie, ponieważ wszystkie podatki są już wliczone w cenę samochodu w salonie.
 2. Gdy wartość rynkowa auta jest mniejsza niż 1000 zł.
 3. Gdy samochód jest kupiony od podatnika VAT i jest faktura.
 4. Jeśli samochód został kupiony poza granicami RP.
 5. Jeśli osoba niepełnosprawna kupiła samochód na własne potrzeby.

O czym należy pamiętać przy opodatkowaniu zakupu samochodu?

 1. Podatek jest odliczany nie od kwoty określonej w umowie, ale od wartości rynkowej samochodu. Aby to sprawdzić, należy przeanalizować koszt aut tej samej marki, typu, modelu, roku produkcji w tym samym rejonie oraz czasu, w którym kupujemy samochód.
 2. Wysokość podatku PCC wynosi 2% wartości rynkowej zakupionego samochodu.
 3. Weryfikacja przez urzędników Urzędu Skarbowego podczas weryfikacji złożonej przez Państwa deklaracji, prawdziwości podanej wartości samochodu oraz naliczania podatków.
 4. Możliwość zlecenia przez Urząd Skarbowy niezależnej ekspertyzy w celu ustalenia rzeczywistej wartości uszkodzonego samochodu, za który nie są naliczane podatki.

Forma zapłaty podatku za zakup samochodu:

 1. Termin na złożenie deklaracji i zapłatę podatku wynosi 14 dni od momentu zakupu samochodu.
 2. Wypełnienie formularza deklaracji RSS-3 jest obowiązkowe.
 3. W przypadku zakupu samochodu przez kilka osób – wypełnienie formularza zgłoszenia RSS-3/А. Ona zawiera informacje o cudzoziemcu, a mianowicie: Nazwisko i imię, imiona ojca i matki, adres zamieszkania na terenie RP, numer PESEL, numer telefonu, adres e-mail. Wprowadzane są również informacje o zakupionym samochodzie, w tym jego marka, model, rok produkcji, kod VIN, pojemność silnika, przebieg oraz obliczona kwota.
 4. Deklarację można wypełnić online na stronie podatki.gov.pl, jeżeli kupującym jest podatnik. W przeciwnym razie, na tej samej stronie, poprzez link wiszita.podatki.gov.pl, należy wstępnie zarejestrować się na wizytę w Urzędzie Skarbowym w miejscu zamieszkania, gdzie można osobiście wypełnić i złożyć deklarację RCC-3.
 5. Po zarejestrowaniu deklaracji kupujący otrzyma dane, na które należy przelać kwotę podatku określoną w deklaracji kwotę podatku.

Odpowiedzialność za brak zapłaty podatku.

Za brak zapłaty podatku grozi odpowiedzialność za przestępstwo skarbowe. Przyznanie się do winy i zapłata podatku PCC poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do organów podatkowych („czynny żal”), w przypadku, gdy osoba nie miała czasu na złożenie oświadczenia i zapłacenia podatku z ważnych powodów (choroba itp.) lub nie była świadoma konieczności zapłaty podatku. Kara od 2022 roku wynosi od 301 zł. do 60 200 zł. Termin na ściganie przez organy podatkowe osób, które nabyły samochód, nie złożyły oświadczenia i nie dopełniły obowiązku zapłaty podatku RCC wynosi 5 lat od daty zakupu samochodu. Po upływie tego terminu osoby takie nie mogą być ścigane.

Tym samym proces zakupu samochodu przez cudzoziemca w Polsce jest podobny do zakupu samochodu przez obywatela Polski lub Unii Europejskiej. Najważniejsze jest zawarcie umowy sprzedaży. Jeżeli cudzoziemiec nie rozumie języka polskiego, umowa może być zawarta również w jego ojczystym języku.

Kancelaria Prawna AVENTUM pomoże skutecznie przeprowadzić transakcję zakupu samochodu.

W ramach świadczonych usług proponujemy pomoc prawną m.in. w zakresie:

 1. doradztwa w toku prowadzonych negocjacji;
 2. przygotowanie umowy sprzedaży;
 3. pomocy w złożeniu deklaracji podatkowej i dopełnieniu innych formalności.

Zapraszamy do kontaktu:

dr Jakub Pokoj, radca prawny: j.pokoj@aventum-kancelaria.pl, +48 609 712 735, języki: polski, angielski

dr Iryna Vasylyk, adwokat ukraiński: i.vasylyk@aventum-kancelaria.pl, +48 882 646 992, języki: ukraiński, polski

AVENTUM Kancelaria Prawna Radców Prawnych Malik, Pokoj sp.p.

ul. Sądowa 4/6

40-078 Katowice

NIP: 6423215030

KRS: 0000886626

Aventum - Kancelaria Prawna Katowice

Kancelaria Prawna Aventum sp. k.

ul. Sądowa 4/6, 40-078 Katowice, Polska

Kontakt z Kancelarią

Formularz kontaktowy

Wymagane zgody

13 + 5 =

Adam Malik

Jakub Pokoj

Zapisz się na newsletter