Zachowek - Prawnik

Pomoc prawna: Wysokość zachowku, podważenie zachowku
+48 792 861 101 - A. Malik+48 609 712 735 - J. Pokoj

Prawo do zachowku

Zachowek to udział najbliższych spadkodawcy (zstępnych, małżonka oraz rodziców, jeśli byliby powołani do spadkobrania na podstawie ustawy) w majątku spadkowym. Celem zachowku jest ochrona osób najbliższym spadkodawcy przed dowolnym rozporządzaniem całym majątkiem przez spadkodawcę, z pokrzywdzeniem dzieci, małżonka, wnuków, rodziców itd.

Co do zasady, spadkodawca może dowolnie rozporządzić całym swoim majątkiem: za życia (w drodze darowizn) lub na wypadek śmierci (mocą testamentów, zapisów lub zapisów testamentowych). W skrajnym przypadku, spadkodawca może „rozdać” cały swój majątek w taki sposób, że jego najbliżsi (małżonek, dzieci czy wnuki) byłyby pozbawione jakiegokolwiek majątku spadkowego.

W takim przypadku najbliżsi spadkodawcy (zstępni, małżonek oraz rodzice, jeśli byliby powołani do spadkobrania na podstawie ustawy) mogą domagać się zachowku. Obowiązek zapłaty zachowku powstaje w chwili śmierci spadkodawcy i należy do długów spadkowych. Do zapłaty zachowku zobowiązani są: spadkobiercy powołani do dziedziczenia, osoby, na rzecz których spadkodawca ustanowił zapis windykacyjny oraz obdarowani darowizną doliczoną do spadku.

Wysokość zachowku – obliczanie kwoty zachowku

Wysokość zachowku zawsze określa się w oznaczonej kwocie pieniężnej. Wartość zachowku zależy od wartości całego spadku, wielkości udziału spadkowego, który przypadłby danej osobie przy dziedziczeniu ustawowym, ewentualnej trwałej niezdolności do pracy oraz od tego, czy uprawniony zstępny spadkodawcy jest osobą małoletnią. Uprawnionemu, który jest trwale niezdolny do pracy, oraz małoletniemu zstępnemu należy się 2/3 udziału spadkowego, który przypadłby mu przy dziedziczeniu ustawowym. Wszystkim pozostałym należy się 1/2 udziału spadkowego, który przypadałby im przy dziedziczeniu ustawowym.

Pozostałe usługi prawnicze i adwokackie

Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią jeżeli nie znalazłeś interesującej Cię usługi
lub chcesz uzyskać więcej informacji odnośnie oferty Kancelarii Aventum

Sprawy spadkowe – pozostałe zagadnienia

AVENTUM Kancelaria Prawna Radców Prawnych Malik, Pokoj sp.p.

ul. Sądowa 4/6

40-078 Katowice

NIP: 6423215030

KRS: 0000886626

Aventum - Kancelaria Prawna Katowice

Kancelaria Prawna Aventum sp. k.

ul. Sądowa 4/6, 40-078 Katowice, Polska

Kontakt z Kancelarią

Formularz kontaktowy

Wymagane zgody

4 + 10 =

Adam Malik

Jakub Pokoj

Zapisz się na newsletter