Zachowek - Prawnik
Pomoc prawna: Wysokość zachowku, podważenie zachowku +48 792 861 101 - A. Malik+48 609 712 735 - J. PokojPrawo do zachowku
Zachowek to udział najbliższych spadkodawcy (zstępnych, małżonka oraz rodziców, jeśli byliby powołani do spadkobrania na podstawie ustawy) w majątku spadkowym. Celem zachowku jest ochrona osób najbliższym spadkodawcy przed dowolnym rozporządzaniem całym majątkiem przez spadkodawcę, z pokrzywdzeniem dzieci, małżonka, wnuków, rodziców itd.
Co do zasady, spadkodawca może dowolnie rozporządzić całym swoim majątkiem: za życia (w drodze darowizn) lub na wypadek śmierci (mocą testamentów, zapisów lub zapisów testamentowych). W skrajnym przypadku, spadkodawca może „rozdać” cały swój majątek w taki sposób, że jego najbliżsi (małżonek, dzieci czy wnuki) byłyby pozbawione jakiegokolwiek majątku spadkowego.
W takim przypadku najbliżsi spadkodawcy (zstępni, małżonek oraz rodzice, jeśli byliby powołani do spadkobrania na podstawie ustawy) mogą domagać się zachowku. Obowiązek zapłaty zachowku powstaje w chwili śmierci spadkodawcy i należy do długów spadkowych. Do zapłaty zachowku zobowiązani są: spadkobiercy powołani do dziedziczenia, osoby, na rzecz których spadkodawca ustanowił zapis windykacyjny oraz obdarowani darowizną doliczoną do spadku.
Wysokość zachowku – obliczanie kwoty zachowku
Wysokość zachowku zawsze określa się w oznaczonej kwocie pieniężnej. Wartość zachowku zależy od wartości całego spadku, wielkości udziału spadkowego, który przypadłby danej osobie przy dziedziczeniu ustawowym, ewentualnej trwałej niezdolności do pracy oraz od tego, czy uprawniony zstępny spadkodawcy jest osobą małoletnią. Uprawnionemu, który jest trwale niezdolny do pracy, oraz małoletniemu zstępnemu należy się 2/3 udziału spadkowego, który przypadłby mu przy dziedziczeniu ustawowym. Wszystkim pozostałym należy się 1/2 udziału spadkowego, który przypadałby im przy dziedziczeniu ustawowym.
Pozostałe usługi prawnicze i adwokackie
Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią jeżeli nie znalazłeś interesującej Cię usługi
lub chcesz uzyskać więcej informacji odnośnie oferty Kancelarii Aventum
Sprawy spadkowe – pozostałe zagadnienia
Aventum Kancelaria Prawna Radców Prawnych i Adwokatów Malik, Pokoj i Partnerzy Sp.p.
ul. Sądowa 4/6
40-078 Katowice
NIP: 6423215030
KRS: 0000886626
Aventum - Kancelaria Prawna Katowice
Kancelaria Prawna Aventum sp. k.
ul. Sądowa 4/6, 40-078 Katowice, Polska