Sprawy spadkowe

Radca prawny od spraw spadkowych
+48 882 878 691

Czym jest spadek

Spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci. Przechodzą one na następców prawnych (spadkobierców) w momencie otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, spadek należy się: zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom), małżonkowi, rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa. PW dalszej kolejności do spadku powołani są dziadkowie ze strony ojca oraz matki, jak i ich zstępnych, czyli ciotek, wujów i stryjów spadkodawcy. Ten, kto pozostawia spadek, nazywany jest „spadkodawcą”. Osoby, które dziedziczą, nazywamy „spadkobiercami”. Spadkobiercy należą do różnych grup, w zależności od tego, w jakiej kolejności dziedziczą.

Dziedziczenie i spadkobiercy

Do pierwszej grupy dziedziczenia należą zstępni i małżonek. Dziedziczą oni w pierwszej kolejności. Kolejne osoby tworzą drugą grupę dziedziczenia. Co do zasady, osoby należące do drugiej grupy dziedziczą dopiero wtedy, gdy brak jest osób należących do pierwszej grupy (rodzice dziedziczą dopiero wtedy, gdy brak jest dzieci i małżonka itp.).

Osoby z pierwszej grupy, a więc małżonek oraz dzieci spadkodawcy, mają oczywiste pierwszeństwo do objęcia spadku. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Przykładowo, jeśli spadkodawca pozostawił 6 dzieci oraz małżonka, małżonek dziedziczy ¼ spadku, natomiast dzieci dziedziczą po 3/24.

W przypadku, gdy zstępny nie dożył otwarcia spadku, a pozostawił zstępnych (dzieci, wnuki), zstępni ci dziedziczą w miejsce zmarłego spadkobiercy. Ilustracyjnie, gdy syn spadkodawcy zmarł przed spadkodawcą, ale pozostawił dwoje dzieci (dwoje wnuków spadkodawcy), to ci spadkodawcy dziedziczą w częściach równych spadek po swoim dziadku zamiast swojego zmarłego rodzica.

Pozostałe usługi prawnicze i adwokackie

Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią jeżeli nie znalazłeś interesującej Cię usługi
lub chcesz uzyskać więcej informacji odnośnie oferty Kancelarii Aventum

Sprawy spadkowe – pozostałe zagadnienia

AVENTUM Kancelaria Prawna Radców Prawnych Malik, Pokoj sp.p.

ul. Sądowa 4/6

40-078 Katowice

NIP: 6423215030

KRS: 0000886626

Aventum - Kancelaria Prawna Katowice

Kancelaria Prawna Aventum sp. k.

ul. Sądowa 4/6, 40-078 Katowice, Polska

Kontakt z Kancelarią

Formularz kontaktowy

Wymagane zgody

14 + 6 =

Adam Malik

Jakub Pokoj

Zapisz się na newsletter