Kredyt na nieruchomość a rozwód

Kredyty frankowe po rozwodzie, to w dzisiejszych czasach bardzo częsty problem małżeństw, które podjęły decyzję o tym, żeby się rozstać. Młode małżeństwa, które chciały spełnić swoje marzenia o własnej nieruchomości, wybudowaniu domu lub zakupie mieszkania, kierowały swoje kroki do banku w celu zaciągnięcia kredytu. W bankach najczęściej proponowano im kredyt we Frankach Szwajcarskich, argumentując to tym, że jest top jedna z najbezpieczniejszych walut świata, a jej kurs jest stabilny. Bardzo często zdarzało się, że obok rzeczywistych kredytobiorców występowali też np. ich rodzice w celu zwiększenia zdolności kredytowej. Jednak lata mijały, małżeństwa spłacały kredyty, ale raty nie malały co doprowadzało do problemów, które prowadziły do rozwodów.

W sytuacji rozwodu małżonków, które z nich ponosi odpowiedzialność za zaciągnięty kredyt we frankach? Otóż odpowiedzią na to pytanie jest to, że małżonkowie po rozwodzie odpowiadają wobec banku za dług solidarnie, czyli wspólnie. Bank ma możliwość pozwania jednego z eksmałżonków lub obu łącznie. Jeżeli jeden z eksmałżonków spłaci kredyt w całości może żądać od drugiego połowy tej spłaty. Dlatego też ani rozwód ani podział majątku nie rozwiązują problemu kredytu frankowego eksmałżonków.

Aneks do umowy kredytu

Jedno z możliwości rozwiązania problemu jakim jest kredyt frankowy dla eksmałżonków jest zawarcie aneksu do umowy kredytowej zawartej z bankiem w celu zwolnienia jednego z eksmałżonków z obowiązku spłacania kredytu. Brzmi to jak banalnie prosta czynność, jednak taką nie jest, ponieważ do zawarcia takiego aneksu wymagana jest jeszcze zgoda banku. Kredytodawcy, czyli banki niechętnie wyrażają zgodę na takie działania, ponieważ przypadku braku wypłacalności jednego z małżonków, tracą wówczas potencjalną możliwość odzyskania długu od drugiego małżonka. Poza tym, na nowo muszą zbadać zdolność kredytową i często okazuje się, że takiej zdolności brak.

Eksmałżonkowie mają również możliwość pozwania banku o zwrot wpłaconych do banku kwot. Czy muszą złożyć taki pozew wspólnie? Otóż nie, każdy może wystąpić z osobnym pozwem. Za okres, kiedy kredyt spłacany był w trakcie trwania wspólności majątkowej między małżonkami, każdy z nich może wystąpić z żądaniem do banku o zwrot połowy wpłaconych środków. W sytuacji, kiedy kredyt nadal był spłacany po rozwodzie, trzeba będzie wykazać, że to właśnie ten z eksmałżonków, który wystąpi z pozwem, będzie musiał udowodnić, że to faktycznie on poniósł wskazane w pozwie koszty. Eksmałżonek występujący z pozwem może to udowodnić za pomocą załączenia do pozwu np. potwierdzeń przelewów wysyłanych do banku z konta kredytobiorcy, który wystąpił z pozwem.

Unieważnienie umowy kredytu frankowego przy rozwodzie

Sytuacja komplikuje się, jeśli eksmałżonkowie chcą wystąpić z żądaniem unieważnienia umowy będącej podstawą kredytu frankowego. Wówczas co do zasady z takim żądaniem powinni wystąpić eksmałżonkowie łącznie, czyli wspólnie. Ponieważ wyrok kończący potencjalne postępowanie o unieważnienie kredytu frankowego musi dotyczyć wszystkich kredytobiorców w takim samym zakresie. Ma to na celu to, żeby nie doszło do sytuacji, w której umowa jest ważna wobec jednego z eksmałżonków, a wobec drugiego nie. Wyrok dotyczący unieważnienia umowy kredytu frankowego definitywnie kończy spór z bankiem oraz doprowadza do wykreślenia hipoteki z ksiąg wieczystych obciążonej nieruchomości.

Istnieje, również możliwość wystąpienia przez jednego z eksmałżonków o unieważnienie kredytu, ale tylko w sytuacji, kiedy byli małżonkowie zawarli z bankiem aneks do umowy kredytowej, w którym jeden z małżonków został zwolniony z obowiązku spłaty kredytu. Jednak w związku z powyżej opisaną sytuacja Sąd może stwierdzić, że jednak obecność drugiego z eksmałżonków jest niezbędna w postępowaniu.

Jak widać kwestia kredytu frankowego w przypadku rozwodu małżonków, jest dość skomplikowaną sytuacja, dlatego też warto udać się do specjalistów, którzy dobrze przeanalizują Państwa sytuację oraz wybiorą jak najlepszą ścieżkę do tego aby Państwa problem rozwiązać.

Kancelaria Prawna AVENTUM stale świadczy pomoc prawną w zakresie doradztwa i reprezentacji przed sądami:

  1. reprezentację na etapie przedsądowym;
  2. reprezentację w postępowaniu sądowym;
  3. reprezentację w negocjacjach ugodowych.

AVENTUM Kancelaria Prawna Radców Prawnych Malik, Pokoj sp.p.

ul. Sądowa 4/6

40-078 Katowice

NIP: 6423215030

KRS: 0000886626

Aventum - Kancelaria Prawna Katowice

Kancelaria Prawna Aventum sp. k.

ul. Sądowa 4/6, 40-078 Katowice, Polska

Kontakt z Kancelarią

Formularz kontaktowy

Wymagane zgody

11 + 6 =

Adam Malik

Jakub Pokoj

Zapisz się na newsletter