Zaznacz stronę

Dnia 9 czerwca 2023 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 206 z późn. zm.), dalej zwane EUDR.

Celem przedmiotowego rozporządzenia jest wspieranie walki z wylesianiem i degradacją lasów poprzez ograniczenie wpływu konsumpcji w Unii oraz zmniejszenia wkładu Unii w emisje gazów cieplarnianych i globalną utratę różnorodności biologicznej.

Konsumpcja i produkcja w Unii Europejskiej jest istotnym czynnikiem powodującym wylesianie i degradację lasów w skali globalnej. Jak wskazano w rozporządzeniu wylesianie i degradacja lasów bardzo szybko postępują, co powoduje globalne ocieplenie i utratę różnorodności biologicznej. Lasy pierwotne zapewniają szereg korzyści środowiskowych, gospodarczych oraz społecznych, w tym drewno i inne niedrzewne produkty leśne oraz zapewniają niezbędne dla ludzkości usługi ekosystemowe. Ponadto wylesianie i degradacja lasów przyczyniają się do zmniejszenia ilości niezbędnych pochłaniaczy dwutlenku węgla. Wylesianie i degradacja lasów również zwiększają prawdopodobieństwo kontaktu dzikich zwierząt ze zwierzętami hodowlanymi i ludźmi, przez co wzrasta ryzyko rozprzestrzeniania się nowych chorób oraz ryzyko nowych epidemii i pandemii.

Przedmiotem rozporządzenia są przepisy dotyczące wprowadzania do obrotu i udostępniania na rynku unijnym, a także wywozu z Unii odnośnych następujących produktów wymienionych w załączniku I, które zawierają odnośne towary, a mianowicie bydło, kakao, kawa, palma olejowa, kauczuk, soja i drewno, były nimi karmione lub zostały wytworzone przy ich użyciu we wskazanym wyżej celu. Przez „odnośne towary” należy rozumieć bydło, kakao, kawę, palmę olejową, soję, kauczuk i drewno, natomiast przez „odnośne produkty” należy rozumieć produkty wymienione w załączniku I, które zawierają odnośne towary, były nimi karmione lub zostały wytworzone przy ich użyciu (art. 2 EUDR).

Dnia 30 grudnia 2024 r. w życie wejdą kolejne przepisy przedmiotowego rozporządzenia, między innymi dotyczące obowiązku przeprowadzania kontroli przez właściwe organy.

Kancelaria Prawna Aventum stale świadczy usługi w zakresie zapewnienia zgodności z ESG, w tym w zakresie zgodności z EUDR. Zapraszamy do kontaktu!

Aventum Kancelaria Prawna Radców Prawnych i Adwokatów Malik, Pokoj i Partnerzy Sp.p.

ul. Sądowa 4/6

40-078 Katowice

NIP: 6423215030

KRS: 0000886626

Aventum - Kancelaria Prawna Katowice

Kancelaria Prawna Aventum sp. k.

ul. Sądowa 4/6, 40-078 Katowice, Polska

Kontakt z Kancelarią - Radca prawny Rybnik

Formularz kontaktowy

Wymagane zgody

4 + 13 =

Adam Malik

Jakub Pokoj

Zapisz się na newsletter