Działalność gospodarcza w zjednoczonych emiratach arabskich

Prowadzenie firmy w ZEA

ZEA – otwarcie i prowadzenie działalności gospodarczej

Dlaczego warto prowadzić działalność gospodarczą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) są położone na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską, sąsiadują z Arabią Saudyjską i Omanem, poprzez wody terytorialne od zachodu graniczą z Katarem, a od północy z Iranem. Kraj ten jest federacją siedmiu emiratów – Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm al Quwain, Ras Al-Khaimah i Fujairah. Państwo to stanowi jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek świata, plasuje się ono bowiem w ścisłej dwudziestce importerów i eksporterów. ZEA jako jeden z najbogatszych i najszybciej rozwijających się krajów w regionie Bliskiego Wschodu stwarzają wiele możliwości współpracy międzynordowej między innymi dla polskich przedsiębiorców, zwłaszcza biorąc pod uwagę konieczność importu żywności, półproduktów, części metalowych i zamiennych, a także prężnie rozwijające się kanały sprzedaży e-commerce.

Wybór odpowiedniej lokalizacji dla Twojego biznesu.

Pomimo tego, że prawo federalne jest nadrzędne w całym kraju, każdy emirat posiada autonomiczny system prawny – legalizacja rezydencji oraz działalności biznesowej w jednym emiracie nie musi automatycznie oznaczać pełnych uprawnień w innych. Pierwszym krokiem jaki najlepiej podjęć jest zastanowienie się, który z emiratów posiada najkorzystniejsze regulacje pod względem formy oraz rodzaju działalności jaką chcemy. Dwa z najbardziej znanych emiratów to oczywiście Abu Dhabi, stolica federacji, oraz Dubaj. Obydwa pozostają pionierami w zakresie rozwoju kraju, gdyż to właśnie na ich obszarze znajduje się większość amerykańskich firm technologicznych. Ponadto zarówno Abu Dhabi jak i Dubaj zostały sklasyfikowane jako dwa najlepsze miasta w regionie Bliskiego Wschodu pod względem jakości życia, co nie pozostaje bez znaczenia dla biznesu. Dynamicznie rosnący popyt oraz siła nabywcza lokalnej społeczności to jednoznaczny sygnał, że warto angażować się gospodarczo w tej części świata.

Inwestowanie na rynku emirackim

Otwieranie spółki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związane jest przede wszystkim z szeregiem korzyści podatkowych, takich jak brak podatku od zysków kapitałowych oraz brak podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych. Wyjątek stanowią podmioty z branży handlu ropą lub gazem, podmioty działające w przemyśle petrochemicznym, a także oddziały zagranicznych banków, które są obciążane progresywnym podatkiem dochodowym. Konsumenci są dodatkowo obciążeni podatkiem od wartości dodanej na poziomie 5% w zakresie większości produktów i usług. Odstępstwem są produkty lecznicze, edukacyjne, produkty naftowe, usługi transportu i usługi socjalne oraz nieruchomości mieszkalne pierwszy raz wprowadzone do obrotu i usługi finansowe, dla których obowiązuje stawka VAT 0%. Zjednoczone Emiraty Arabskie są jurysdykcją znajdującą się na białej liście OECD, bardzo atrakcyjną dla przedsiębiorców ukierunkowanych globalnie i oferującą optymalne podatkowo rozwiązania, w szczególności poprzez wykorzystanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy ZEA a Polską.

Dlaczego przeniesienie działalności do ZAE jest bezpieczne?

W Emiratach działa sprawny i stabilny system bankowy, który jest zoptymalizowany pod kątem obsługi różnego rodzaju spółek. Kraj ten cieszy się minimalnym ryzykiem finansowym, bowiem Zjednoczone Emiraty Arabskie utrzymują wysokie rezerwy finansowe i posiadają niezachwiany sektor bankowy, dzięki czemu są bezpieczne dla inwestycji. Zgodnie z danymi Sovereign Wealth Fund Institute z sierpnia 2018 r., w Emiratach istnieje 6 rządowych funduszy inwestycyjnych. Abu Dhabi Investment Authority jest największym funduszem inwestycyjnym na Bliskim Wschodzie i drugim co do wielkości na świecie z 683 mld USD. Ponadto zróżnicowane formy prowadzenia działalności gospodarczej umożliwiają, niedostępną już gdzie indziej, skuteczną ochronę poufności i wszelkich innych praw inwestorów.

Założenie firmy w Dubaju okazuje się więc zaskakująco proste i bezpieczne, a obowiązki podatkowe zasadniczo nie istnieją.

Potrzebujesz konsultacji prawnej w sprawie prowadzenia działalności gospodarczej na Bliskim Wschodzie?

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią, jeżeli chcesz uzyskać informacji na temat otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Posiadamy doświadczenie w świadczeniu pomocy prawnej na rzecz klientów rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Pozostałe usługi prawnicze i adwokackie

Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią jeżeli nie znalazłeś interesującej Cię usługi
lub chcesz uzyskać więcej informacji odnośnie oferty Kancelarii Aventum

AVENTUM Kancelaria Prawna Radców Prawnych Malik, Pokoj sp.p.

ul. Sądowa 4/6

40-078 Katowice

NIP: 6423215030

KRS: 0000886626

Aventum - Kancelaria Prawna Katowice

Kancelaria Prawna Aventum sp. k.

ul. Sądowa 4/6, 40-078 Katowice, Polska

Kontakt z Kancelarią

Formularz kontaktowy

Wymagane zgody

7 + 15 =

Adam Malik

Jakub Pokoj

Zapisz się na newsletter